תמונת מופע: הסתכלות 1976

הסתכלות 1976

הצגות
מתנ"ס חדש, עכו (מפת הגעה)
חמישי, 11 מאי 20:30
מחיר 105 ₪ כולל דמי טיפול

פרטי האירוע

הסתכלות 1976

זוכת פרס ההצגה הטובה ביותר פסטיבל עכו 2016,

 

על ההצגה:

הסרט הדוקומנטרי של ד״ר ג׳אד נאמן ״הסתכלות על עכו״ שנוצר ב 1976שימש השראה ליצירת תיאטרון המכנסת במרחב התרחשות אחד את חומרי המקור ,

הסרט (יחד עם חומרי ההדהוד )אל היצירה התיאטרונית המוצעת .

היצירה מעלה באוב ומחיה את הדמויות של אז במרחב אמנותי עכשווי שהוא רחבה מטאפורית של בית החולים הישן לחולי רוח של עכו.

 40 שנה חלפו מאז שנוצר סרט תיעודי מכונן זה ועד למעמד היצירה התיאטרונית עצמה.

 בסרט אנו עדים לביקור הצוות המצלם בבית החולים הישן לחולי רוח שמוקם במבצר הידוע לשמצה של אל ג׳זאר, שליטה האכזרי של עכו. זה היה אז בית החולים המרכזי הצפוני של הישוב הארץ ישראלי מאז הקמתה של המדינה ותושבי העיר העתיקה עצמה. זה היה גם מקום מפלט.

אל בין חומות וגדרות בית החולים התכנסה לה אוכלוסייה קטנה כמעין מיקרוקוסמוס של התקופה. עולים חדשים, תושבים ותיקים יותר, ערבים, יהודים, אורחים ועדים. ערב רב של תרבויות, שפות ומבטאים המנסים לדבר שפה עברית חדשה .

המנגינה של אז כמו המנגינה של היום עסקה בסכסוך הידוע בין יהודים לערבים, ובמצוקת החיים היומיומית של השוהים בבית החולים לצד אלה החיים מחוץ לחומות בית החולים.

הסרט מתעד את הלך הרוח ששרר אז ואת הדיעות ותפיסות העולם השונות המיוצגות על ידי אוכלוסיות שונות של החברה הישראלית כולה ״הבריאה״ לצד האוכלוסיה ״החולה״ והמופרדת של משתכני בית החולים לחולי רוח.

שפתם הציורית והפואטית של האנשים שהופיעו בסרט התיעודי מיקדה את היוצרים בבחירתם לתת למבצעות את ההזדמנות לדבר אך ורק את מה שמדברות הדמויות בסרט.

הן נתבקשו לשנן את כל הטקסטים וללמוד את דרכי הביטוי של הדמויות בסרט והאופנים שלהן לדבר את הטקסט.

שלשה חודשי שינון עצמי והכנות אלו הביאו המבצעות לתחילת תהליך החזרות.

היצירה מציעה מעגלי הסתכלות רבים, השזורים ומתרחשים בו זמנית.

החל בצילום הסרט בימי חורף של 1976 ועד היום הזה.

 

לנגד עיננו חולפות שנים ועונות שנה.

כמו אבן המוטלת למים והיוצרת טבעות התפשטות, כך מהרגע הראשון מהדהדות ומחלחלות תנודות וגלי ההתרחשות בתודעתו של המתבונן.

 הקהל מעורב בתהליך דינמי של הסתכלות בתהליך פנימי המתרחש בו עצמו בזמן שהוא מתבונן איך זה מתרחש גם מולו בתוך מעגל המשתתפות והאירוע כולו.

הסרט התיעודי שצולם בעכו העתיקה של שנות השבעים מציג מציאות שבה בין היתר מופיעים גברים רבים המביאים לידי ביטוי.

ביצירה התיאטרונית משתתפות שמונה מבצעות וירטואוזיות הממלאות את תפקיד הגברים המופעים בסרט ויחד עם זאת מביאות לביטוי מלא את עולמן הן בדרכן המיוחדת .

במאים שותפים ומעצבים: פיראס רובי ודויד מעיין.

טקסט: מתוך הסרט התיעודי הנושא אותו שם סרט: יהודה ג׳אד נאמן. דרמטורגיה:אנגליקה קיסר מעיין

משתתפים: קלאודיה דוליצ'י, רחל גץ-סלומון, מירי לביא, נורית נוביק, ד"ר זמירה פורן-ציון, רחל קשת, קרין שטאנג, ד“ר נטלי תורג‘מן, ובהשתתפות: פיראס רובי, דויד מעיין, מחמוד חלואני

הפקה:איהאב בחוס

זוכת פרס ההצגה הטובה ביותר של פסטיבל עכו לתאטרון אחר לשנת 2016. מנימוקי השופטים:

"יצירתם המשותפת של שני יוצרים ותיקים ומרתקים, מבוצעת על ידי אנסמבל של פרפורמריות, עבודה מעוררת השראה, אשר דרך פירוק של תבניות דיבור חושפת מנגנונים של דיכוי, הזנחה, אפליה, נפלאות, ומייצרת דיסוננס בלתי נשכח בין תכנים של מציאות דכאנית מתמשכת ומטרידה לבין תנופת ביצוע משוחררת של חדווה קרנבלית חתרנית“.

מן העיתונות: ״זו עבודה גאונית. דודי ופיראס עשו דבר נהדר שהוא כולו הסתכלות בהשתקפות של התפשטות: במוקד ההצגה עומד הסרט משנת 1976 שיש בו הסתכלות קלינית - ובעזרתו שותף הקהל להסתכלות בחברה העכואית שיש בה השתקפות של החברה הישראלית כולה.

כל זה נעשה כשבסרט המקורי - גברים, אך כאן דווקא נשים הן אלו המשקפות אותם ומתפשטות מבגדיהן. לחברה הישראלית מוצע להסתכל בעצמה דרך ההשתקפויות הללו ולראות שהיא שוחקת את עצמה עד דק במעגל של קלישאות״.. (אריה יאס)

בחירת כרטיסים

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים